Łuk Mużakowa

Łuk Mużakowa

Łuk Mużakowa uznawany jest za jedną z najpiękniej ukształtowanych spiętrzonych moren czołowych Europy Środkowej. Charakterystyczna forma podkowy powstała przed ok. 340.000 laty, kiedy z pokrywającej w tamtym czasie połowę Europy ogromnego lądolodu wypływał „Lodowiec Mużakowski“. Napór lodu zdeformował podłoże aż do głębokości 300 m i pofałdował poziomą warstwową strukturę, złożoną z piasków, żwirów, glin i węgla brunatnego. Na przedpolu lodowca masy skał okruchowych spiętrzyły się, tworząc morenę końcową wznoszącą się ok. 150 m ponad powierzchnię terenu.

Lądolód młodszej epoki lodowcowej wyrównał wał do jego dzisiejszej wysokości. Wzniesieniami o ciekawych formach są na przykład Hohe Berg (Wysoka Góra) w pobliżu Döbern (183 m), Drachenberge (Smocze Góry) koło Krauschwitz (163 m) i po polskiej stronie.

Łuk Mużakowa obejmuje w polskiej części powierzchnię około 183,9 km2. Na Wschód od Nysy rozciąga się on przez Brody, Tuplice i Trzebiel na północy aż do Łęknicy na południu Województwa Lubuskiego. Znajduje się on pod ochroną jako Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa. 


Jednostka odpowiedzialna za zawartość: Geschäftsstelle Geopark Muskauer Faltenbogen
Oprawa kartografczna: Jacek Koźma za zgodą LMBV mbH (dane wód gruntowych z marca 2013) oraz spółki Vattenfall Europe Mining GmbH (dane kopalni odkrywkowych z grudnia 2012)
Projekt: ENOmedia, Entwicklungsgesellschaft NOL mbH
Zdjęcia: Biuro Geoparku • Koźma • Radke


 

Interreg

Witaj!

Obecnie trwają prace nad stroną (uzupełniamy ją interesującymi materiałami). Jednakże postanowiliśmy już ją Tobie udostępnić.

Jeżeli zauważysz jakieś problemy techniczne, będziesz miał(a) pomysły lub pytania zapraszamy do kontaktu pod adresem: biuro@torrano.pl.

Pozdrawiamy: Zespół Zielonego Lasu